Nabożeństwo Corda Pia to najstarsze nabożeństwo Zakonu Franciszkańskiego ku czci Chrystusa Ukrzyżowanego. Jest ono w sposób szczególny uczczeniem pięciu ran Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz stygmatów naszego Serafickiego Ojca, świętego Franciszka. Tradycyjnie odprawiane było ono zwłaszcza w piątki Wielkiego Postu.

Podstawą teologiczną i duchową tego nabożeństwa jest werset z Listu św. Piotra Apostoła 2,24: „W Jego ranach jest nasze zdrowie”. Ten pobożny obrzęd został ułożony przez sługę bożego, br. Filippo Gesualdi da Castrovillari, ministra generalnego Zakonu od 1593 do 1602 roku, i późniejszego biskupa Cariati.

Nabożeństwo Corda Pia bierze swą nazwę od dwóch pierwszych słów hymnu: „Corda pia inflammantur, dum Francisci celebrantur, stigmatu insignia”, które po polsku znaczą: „Pobożne serca …”.

Święty Franciszek upodobnił się do Chrystusa Ukrzyżowanego i został naznaczony znakami Jego Męki. Chcemy nabożeństwo Corda Pia wpisać w nasze przeżywanie tegorocznego Wielkiego Postu, aby z wiarą i pobożnością wspomnieć zbawcze rany Chrystusa oraz Franciszkowe stygmaty, które odbijają jego miłość do Ukrzyżowanego.

W sobotę, 13 kwietnia, w wigilię Niedzieli Palmowej, już teraz serdecznie zapraszamy do naszego kościoła na godzinę 19:30 dla wspólnego przeżycia nabożeństwa Corda Pia, którego celebracja zostanie przygotowana przez Bractwo Przymierza.