Dzień 3 października jest dniem wyjątkowym dla wszystkich franciszkanów oraz dla tych, którym z jakiegokolwiek względu bliski jest św. Franciszek z Asyżu. To właśnie tego dnia wieczorem Asyski Biedaczyna przeszedł z życia ziemskiego do niebieskiej ojczyzny. Wieczór ten naznaczony był mieszanymi odczuciami jego towarzyszy. Z jednej strony był to smutek z racji utraty fizycznej obecności Świętego pośród braci, a z drugiej strony wielka radość ze względu na powszechne przekonanie, że od teraz będą mieli wielkiego orędownika u Boga w niebie.

Od wieków na pamiątkę przejścia św. Franciszka z ziemi do nieba sprawowane jest specjalne nabożeństwo nazwane „Transitus”. Samo słowo „transitus” znaczy po łacinie właśnie „przejście”. Odbywa się ono tylko raz w roku, a zatem każdego, kto jest sympatykiem i czcicielem Brata Franciszka, i ma możliwość odwiedzenia naszego kapucyńskiego kościoła, zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym niezwykłym nabożeństwie, które jest celebrowane co roku 3 października, po wieczornej Mszy św. o godz. 18:30.

Tegorocznej celebracji przewodniczył br. Łukasz Woźniak, nasz minister prowincjalny, a piękny śpiew przygotowali członkowie chóru „Seraphica”, spotykającego się przy naszym kościele.

Wszystkim niech towarzyszy Franciszkowe pozdrowienie: Pokój i Dobro.