We wtorek, 1 października, o godz. 20:00 rozpoczyna się w naszym kościele przy ul. Miodowej 13 nietypowe triduum przygotowujące do tegorocznej uroczystości św. Franciszka z Asyżu. Całość została zatytułowana „Oratorium o stworzeniu”, a stanowi swego rodzaju eko-propozycję, jaką chce przedstawić br. Szymon Janowski ofmcap. i jego ekipa.

Będzie to czas modlitwy, konferencji, spotkań i dyskusji zwieńczony premierowym wykonaniem tytułowego „Oratorium o Stworzeniu”, które zostanie wykonane we czwartek, 3 października, po zakończeniu nabożeństwa „Transitus” upamiętniającego przejście św. Franciszka z życia ziemskiego do nieba. Dwa wieczory poprzedzające premierę “Oratorium o Stworzeniu” poświęcone będą tematom związanym z wizją człowieka i jego wpływem na otaczający świat, w oparciu o encyklikę papieża Franciszka “Laudato si’”, zwaną także “zieloną encykliką”. Spotkania te mają pomóc odnowić naszą odpowiedzialność wobec Boga za otaczającą nas rzeczywistość zarówno w wymiarze relacji z drugim człowiekiem, jak i z otaczającą nas przyrodą. Pomysłodawcą i koordynatorem tej eko-propozycji jest br. Szymon Janowski ofmcap.

Kulminacją całego programu będzie premierowe wykonanie „Oratorium o Stworzeniu”. Teksty, oparte na biografiach św. Franciszka napisała Basia Derlak („Chłopcy kontra Basia”, „Apokryfy”) i wraz z Sebastianem Wielądkiem („Apokryfy”, „Wielbłądy”, „Yerba Mater”) stworzyła do nich muzykę. W wykonanie „Oratorium” włączą się również Włodek Dembowski, znany jako Paprodziad („Łąki Łan”, „November Project”, „Dziady Kazimierskie”) oraz Joanna Zawłocka („Miąższ”).

Zapraszamy tych, dla których św. Franciszek z Asyżu jest interesującą postacią, która potrafi nadal inspirować nasze codzienne wybory skłaniające do bezgranicznej miłości Boga, a z tej racji także do szacunku wobec stworzenia będącego dziełem szczodrobliwego Stwórcy. Miejmy nadzieję na taki właśnie owoc „Oratorium”.