Święty Franciszek z Asyżu zainicjował propozycję życia ewangelicznego możliwą do realizacji poza klasztorem, w zwykłej codzienności ludzi świeckich czy też duchownych diecezjalnych, którzy żyją i działają według zasad swego stanu życia w Kościele. Ta forma zaangażowania w realizację błogosławieństw ewangelicznych historycznie znana jest jako III Zakon Franciszkański, a od czasu Soboru Watykańskiego II nosi ona miano Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Jedna ze wspólnot tego właśnie Zakonu istnieje przy naszym Klasztorze Królewskim w Warszawie. Chce ona dziś przedstawić się wszystkim odwiedzającym naszą stronę internetową i zaprosić do ewentualnego włączenia się w jej życie i posługę. Poniżej, tekst przesłania.

Drodzy Bracia i Siostry!

„Natchnieni przez Ducha Świętego w dążeniu do miłości doskonałej, Siostry i Bracia we Franciszkańskim Zakonie Świeckich przez złożenie profesji zobowiązują się do życia według Ewangelii i duchowości franciszkańskiej” (fragment Reguły Franciszkańskiego Zakonu Świeckich).

Nasz Franciszkański Zakon Świeckich jest otwarty dla wszystkich stanów, ponieważ mogą do niego należeć:

  • ludzie świeccy (kobiety i mężczyźni od 18 roku życia);
  • duchowni świeccy (diakoni, księża, biskupi).

A zatem, jeśli chcecie ubogacić swoje życie duchowe, zapraszamy Was do naszej wspólnoty, będącej nośnikiem dynamizmu wiary i bogactwa duchowego wyrastającego z chrześcijańskiej nadziei i miłości.

Spotkania formacyjne odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 14:30 w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej 13 w Warszawie.

  Program na grudzień AD 2018

2 grudnia, niedziela – pierwsza niedziela miesiąca – adoracyjna. Msza św. o godz. 12:15 w intencji solenizantów z tego miesiąca. Po Mszy św., adoracja Najświętszego Sakramentu razem ze wspólnotą Młodzieży Franciszkańskiej.

8 grudnia, sobota – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Patronki i Królowej Zakonu Serafickiego. Podczas nabożeństwa o godz. 18:00 uroczyste odnowienie Aktu Poświęcenia się Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej. Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

10 grudnia, poniedziałek – drugi poniedziałek miesiąca. Spotkanie biblijne godz. 17:00, Różaniec o godz. 18:00. Msza św. w intencji członków żywego różańca o godz. 18:30.

13 grudnia, czwartek – drugi czwartek miesiąca. Msza św. za zmarłych członków Wspólnoty o godz. 18:30.

16 grudnia, niedziela – dzień modlitw o kanonizację bł. Honorata Koźmińskiego i beatyfikację ks. kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego.

17 grudnia, poniedziałek – zebranie Rady Wspólnoty o godz. 16:00.

25 grudnia, wtorek – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

30 grudnia, niedziela – ostatnia niedziela miesiąca. O godz. 14:30, modlitwy Wspólnoty, a o godz. 15:30, Msza św. w intencji Wspólnoty. Po Mszy św., agapa z opłatkiem. Zachęcamy do przyniesienia ciast i owoców.

Prosimy o zgłaszanie do członków Rady Wspólnoty samotnych Braci i Sióstr, którzy chcieliby spędzić Wigilię w rodzinach franciszkańskich.

Intencje modlitewne:

– o jedność wszystkich chrześcijan i pokój na świecie;

– o zdrowie i umocnienie dla chorych i samotnych;

– o świętość dla kapłanów i misjonarzy;

– o miłość i wierność w małżeństwach;

– w intencji Ojczyzny.

Modlimy się, aby Nowonarodzone Dziecię Boże było radością i pokojem dla wszystkich ludzi.