Wigilia uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to jednocześnie liturgiczne wspomnienie wielkiego męczennika XX wieku, świętego Maksymiliana Marii Kolbego, z Warszawskiej Prowincji Franciszkanów Konwentualnych. Bóg zechciał, aby Święty, wielki czciciel Niepokalanej Bogurodzicy, właśnie tego dnia przeszedł z celi śmierci głodowej w KL Auschwitz do naszej ojczyzny, która jest w niebie.

Wspólnota klasztoru braci franciszkanów konwentualnych przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie uroczyście celebruje pamiątkę tego dnia, 14 sierpnia, na wieczornej Mszy św. o godzinie 19:00. Tradycyjnie, z braterską życzliwością od lat uczestniczą w niej przedstawiciele naszej kapucyńskiej wspólnoty z ul. Miodowej. Tego roku celebracji przewodniczył ze stosownym namaszczeniem senior naszej wspólnoty, br. Gabriel Bartoszewski, a płomienne kazanie wygłosił br. Andrzej Romanowski.

Święty Maksymilian Maria Kolbe, pozostając przykładem bezkompromisowej wierności wobec Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, niech wspiera nas swoim wstawiennictwem, abyśmy także my potrafili zachować wierność Bogu na drogach doczesności i kiedyś radowali się chwałą świętych w niebie.