PIELGRZYMKA DO GRUZJI I AZERBEJDŻANU
w terminie: 18.09 – 30.09.2019 r.
Pielgrzymka do Gruzji i Azerbejdżanu to wyprawa w głąb dziejowego i wielokulturowego bogactwa ludów Zakaukazia. Do Gruzji chrześcijaństwo dotarło wraz z Apostołami Andrzejem i Szymonem Kananejczykiem. Biskupi Gruzji brali udział w soborze w Nicei w 325 r. Król Gruzji Mirian III przyjął chrzest za namową Świętej Nino w 337 roku. Przez wieki położona między mocarstwami: Imperium Osmańskim i Persją zdołała zachować wiarę w Chrystusa. W 1999 r. Gruzję odwiedził Jan Paweł II. Gruzja to gościnni mieszkańcy, zamiłowani w tradycji, rodzinie i wspólnym biesiadowaniu. Współcześnie w Gruzji pracują m.in. kapucyni, salezjanie i salezjanki, kamilianie, elżbietanki i benedyktynki. Azerbejdżan „Kraj Ognia”- miejsce spotkania kultur i religii, jest krajem islamu a katolicy są tam w zdecydowanej mniejszości. Prawdopodobnie właśnie w Baku poniósł śmierć męczeńską św. Bartłomiej Apostoł. Potomkowie pierwszych chrześcijan przetrwali na terenach tzw. Kaukaskiej Albanii. Po wizycie św. Jana Pawła II w 2002 r., na ofiarowanej mu przez Prezydenta Azerbejdżanu Hajdara Alijeva działce wzniesiono kościół katolicki. W 2016 r. Gruzję i Azerbejdżan odwiedził Ojciec Święty Franciszek. Surowe górskie krajobrazy między Morzem Kaspijskim a Morzem Czarnym, doliny, klasztory i twierdze, wyśmienita kuchnia oraz wspaniali ludzie niech będą inspirującym zaproszeniem do podróży.

PROGRAM

1 dzień: WARSZAWA – TBILISI
Warszawa-Okęcie – o godz. 20:30 odprawa uczestników na lotnisku Okęcie. Wylot o godz. 22:30 do Gruzji do Tbilisi.
(lot trwa 3 h 40 min). Przylot ok. godz. 04.00 rano, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek.

2 dzień: TIBILISI
Śniadanie. Tibilisi – dosł. “Gorące Źródła”- stolica i największe miasto w Gruzji, ufundowane w V w. przez Króla Iberii Vakhtanga Gorgasali. Zwiedzanie: Stare Miasto, Katedra Sioni, Most Pokoju, pomnik Tamady, uliczka Chardin – popularny deptak, Kościół Metechi z XII w., statua Vakhtanga Gorgasali, wjazd kolejką linową na wzgórze z Fortecą Narikala – jedną z najstarszych fortyfikacji w mieście, spacer do Abanotubani – ceglane kopuły Łaźni Siarkowych, obiadokolacja, przejazd nocnym pociągiem do Baku (kabiny 4 os.).

3 dzień: TBILISI – BAKU
Rano przyjazd do Baku – stolicy Azerbejdżanu, miasta portowego nad Zatoką Bakijską Morza Kaspijskiego, przeżywającego swój dynamiczny rozwój. Śniadanie. Objazd autokarem: Stadion Olimpijski, Centrum Kultury im. Hajdara Alijeva, nowoczesna architektura wzdłuż Bulwaru, Plac Flagi, „Ogniste Wieże”, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Zwiedzanie pieszo: „Icheri Szeher”- stare miasto wewnątrz murów obronnych z XI-XII w. wpisane na Listę UNESCO. Tradycyjne domy, orientalne sklepiki z dywanami, kawiarnie, Pałac Szirwanszachów – dynastii Szachów Szirwanu, władającej Azerbeidżanem VI-XVI w., Baszta Dziewicza – symbol Baku, karawanseraj – zajazd dla kupców. Spacer po bulwarze nadmorskim – popularnym bakijskim deptaku, obiadokolacja w restauracji, nocleg w hotelu.

4 dzień: BAKU – GOBUSTAN – POŁWYSEP ABSZERON
Śniadanie. Przejazd do Parku Narodowego Gobustan – kolebki Azerbejdżanu. Jest to teren parku skalnego, wpisany w 2007 r. na Listę UNESCO. Skały pokrywają malowidła oraz prehistoryczne ryty (petroglify), ukazujące ludzi, sceny polowań, najstarsze pochodzą z X-VIII w. p.n.e., oryginalny kamień “gavanchalan dash”, używany jako instrument, podczas rytualnych tańców zaratusztrian, czcicieli ognia. Spacer ścieżką dydaktyczną, zwiedzanie Muzeum Parku. Przejazd do Ateszgah – zwiedzanie: Świątynia Ognia – cel pielgrzymek czcicieli ognia m.in. z Iranu i kupców z Indii. Muzeum, ukazujące sposób życia, tradycje i zwyczaje wyznawców Zaratusztry. Przejazd do Yanar Dag – rezerwatu płonącej skały. Pod powierzchnią znajdują się złoża gazu i ropy. Wydobywający się przez pory skalne gaz ulega samozapłonowi tworząc widowiskowe płomienie. Wg historyków miejsce to nadało Azerbejdżanowi nazwę “Kraj Ognia”. Powrót do Baku – obiadokolacja w restauracji – powrót do hotelu, nocleg.

5 dzień: BAKU – SHAMAKHY – LAHIJ – SHEKI
Śniadanie. Przejazd do Shamakhy – rejonu we wschodniem Azerbeijdżanie. Shamakhy – jedno z najstarszych miast w kraju, niegdyś na Szlaku Jedwabnym, wielokrotnie nawiedzane przez wrogie najazdy i kataklizmy, współcześnie znane centrum folkloru. Zwiedzanie: Mauzoleum Diri Baba, Yeddi Gumbez – nekropolia rodu władającego okolicą, Meczet Piątkowy. Przejazd do Lahidż – wioski zagubionej u stóp południowych stoków Wysokiego Kaukazu, domy z kamienia i drewna, wybrukowane uliczki, słynie z wyrobów rękodzieła: naczynia z miedzi, srebra, kilimy; przypraw i ziół. Wyroby miejscowych wytwórców dawno temu odkryte przez kupców dostarczano na bazary Bagdadu, Sziraz (Iran) i Stambułu. Wizyta w miejscowym warsztacie aby obejrzeć pracę rzemieślnika na żywo. Przejazd do Sheki, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień: SHEKI – LAGODHEKHI – TBILISI
Śniadanie. Sheki – jedno z najstarszych i najbardziej znanych miast w Azerbejdżanie, na wys. 700 m n.p.m., otoczone amfiteatralnie przez Kaukaz Wysoki i porośnięte dębowymi lasy wzgórza. Zwiedzanie: Pałac Chanów z XIX w. z pięknymi freskami i witrażami. Odprawa na granicy azersko-gruzińskiej w Lagodekhi, zmiana autokaru. Wjazd do Gruzji, do regionu Kachetia, słynnego z upraw winorośli i produkcji wina. Przejazd do wioski Velistsikhe – wizyta w typowej przydomowej winiarni i degustacja wina, wczesna obiadokolacja (m.in. szaszłyki) z winem i toastami, podana na podwórzu, przy akompaniamencie śpiewaków w strojach narodowych, śpiewających gruzińskie pieśni polifoniczne. Pod wieczór przyjazd do hotelu w Tibilisi, nocleg.

7 dzień: ANANURI – GUDAURI – KAZBEGI
Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Istniejący od starożytności strategiczny, wiodący przez Góry Kaukaz szlak kupiecko-wojskowy zaczyna się w Tbilisi a kończy we Władykaukazie w Osetii Północnej (208 km). Postój i zwiedzanie: Forteca Ananuri z XVII w. – położona malowniczo na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Argavi. Przejazd przez Gudauri – kurort narciarski 2200 m i Przełęcz Krzyżową 2379 m n.p.m., czas na zdjęcia w punkcie widokowym. Wjazd jeppami wyboistą drogą w pobliże Cminda Sameba – Cerkwii św. Trójcy, położonej na wysokości 2170 m n.p.m., u stóp góry Kazbegi 5047 m n.p.m. Sylwetka tego kościoła na tle masywu góry Kazbek jest ikoną krajobrazową Gruzji i najczęściej reklamowanym miejscem w kraju.
Droga powrotna do Tbilisi. Po drodze obiadokolacja, powrót do hotelu, nocleg.

8 dzień: JVARI – MTSKHETA – GELATI – KUTAISI

Śniadanie. Przejazd do Jvari – Monastyr Krzyża z VI w. związany z historią św. Nino – Apostołką Gruzji, położony na wzgórzu z widokiem na miasto Mtskhetę oraz zbieg rzek Mtkvari i Aragwii. Mtskheta – jednego z najstarszych miast Gruzji, od III w. p.n.e. do V w. n.e. stolicy Iberii – starożytnego królestwa istniejącego w miejscu dzisiejszej Gruzji, które przyjęło chrzest już w IV w.n.e. Zwiedzanie Katedry Sweti Cchoweli z XI w. – miejsce chrztu, koronacji i spoczynku władców Gruzji. Przejazd do regionu Imeretia. Nieopodal Kutaisi znajduje się kompleks klasztorny Gelati – centrum średniowiecznego chrześcijaństwa w Gruzji, założonego w XII w. przez króla Dawida IV. W XII w. Gelati było jednym z najdynamiczniejszych ośrodków politycznych, religijnych i naukowych. Obecnie obiekt znajduje się na Liście UNESCO. Przejazd w okolice Kutaisi, obiadokolacja, nocleg.

9 dzień: BATUMI
Śniadanie. Wyjazd do regionu Adżaria i Batumi – miasta położonego na wybrzeżu Morza Czarnego. Przejście urokliwym bulwarem, zwiedzanie: Kościoł pw. Ducha Świętego, Ogród Botaniczny – unikatowe miejsce, pełne tysięcy gatunków roślin z różnych stref klimatycznych koegzystujacych z powodzeniem nad Morzem Czarnym. Spacer po mieście: Wieża Alfabetu – symbol dumy Gruzinów z ich ojczystego alfabetu, Chacha Tower, Plac Medei, Fontanna Neptuna, obiadokolacja, przejazd do hotelu, nocleg.

10 dzień: BATUMI
Śniadanie. Wolny czas na spacery lub kapiel, odpoczynek nad Morzem Czarnym – obiadokolacja – nocleg

11 dzień: BATUMI – JASKINIA PROMETEUSZA – KUTAISI
Śniadanie, przejazd do Kumistavi – zwiedzanie: Jaskinia Prometeusza – jeden z największych cudów naturalnych Gruzji zachwycający licznymi formami skalnymi. Jaskinię odkryto w 1984 r. Nazwy podziemnych komnat nawiązują do mitologii: “Kolchida”, “Medea”, “Prometeusz”. Spacer podświetloną ścieżką dydaktyczną o długości 1420 m, w temp. +14ºC. Przejazd do Kutaisi – stolicy Imeretii, wg mitologii greckiej miasto “Aj” w Kolchidzie, do którego przybyli Jazon z Argonautami po “złote runo”. Wolny czas w centrum miasta i na lokalnym bazarze. Przejazd do hotelu k/Kutaisi – obiadokolacja, nocleg.

12 dzień: CHATEAU MUKHRANI WINE FACTORY – TBILISI
Śniadanie – przejazd do Chateau Mukhrani Wine Factory – dawna posiadłość rodziny książęcej Mukhrani, związanej z dynastią Bagratydów, władającą Gruzją. Książęta Muhrani znani byli z miłości do ojczyzny, wielu zrobiło karierę wojskową. Pod koniec XIX w. wojskowy gubernator Gruzji Zachodniej Ivane Mukhrani, po powrocie z podróży do Francji, posadził na rodzinnej ziemi winnicę, zbudował zamek i nowoczesną winiarnię. Wina Mukrani szybko zdobyły wysoką ocenę. Dostarczane na rosyjski stół carski, do Wiednia, Paryża i Warszawy rozsławiły dobre imię gruzińskiego wina w Europie. W 2007 r. powstał projekt odnowienia tych tradycji, wina Mukhrani znów zdobywają główne nagrody. Zwiedzanie posiadłości i degustacja wina. Powrót do Tbilisi, ostatnie zakupy.
Obiadokolacja pożegnalna z winem, przy muzyce i gruzińskich tańcach narodowych. Powrót do hotelu na krótki nocleg.

13 dzień: TBILISI – WARSZAWA
Nad ranem transfer na lotnisko – wylot do Polski ok. 04.55 – przylot do Warszawy ok. godz. 06.45. Lot trwa 3 godz. 45 min.

Cena: 2190 zł + 835 USD/os

Cena obejmuje opłaty za:
– przeloty samolotem rejsowym: Warszawa-Tibilisi-Warszawa, (bagaż główny 23 kg, bagaż podręczny 8 kg), opłaty lotniskowe,
– transport autokarem w Gruzji i Azerbejdżanie (z klimatyzacją) wg programu, przejazd jeppami na Gergeti,
– przejazd nocnym pociągiem z Tbilisi do Baku, w kabinach 4 osobowych,
– 11 śniadań (większość w formie bufetu), 12 obiadokolacji (w tym 2 regionalne z muzyką i winem w Gruzji),
– zakwaterowanie w hotelach***, 11 noclegów w hotelach, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami,
– opiekę lokalnych przewodników, opiekę polskiego pilota z BP OLIMP,
– bilety wstępu wg programu,
– ubezpieczenie: SIGNAL IDUNA KL (30.000 euro), NW (15.000 zł) i bagażu (1000 zł),
– wizę do Azerbejdżanu. (Należy przesłać na travel@olimp.lublin.pl kolorowy i wyraźny skan pierwszej strony paszportu ze
zdjęciem) oraz wypełnione dane do wniosku wizowego, skan i dane powinny być dostarczone max do 15 czerwca 2019 r.

Cena nie obejmuje:
– transfery autokarem na/z lotniska Okęcie,
– napojów do obiadokolacji (oprócz 2 obiadokolacji regionalnych),
– zwyczajowych napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców 25 USD/os,
– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu (200 zł), opcjonalnie dla chętnych,
– ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych i nowotworowych (200 zł/os) lub można się doubezpieczyć indywidualnie,
– dopłata do pokoju 1 os. 280 USD.

Zapisy  i informacje: o. Waldemar Grubka – wikary klasztoru  tel: 600 407 351 lub mailowo: waldekgrubka@gmail.com 

 

Wpłaty  BIURO PODRÓŻY “OLIMP”
ul. Kościelna 5/Lok. 4
20-307 LUBLIN, POLAND
tel./fax 0048-81-743-76-28
www.olimp.lublin.pl
travel@olimp.lublin.pl
Nr wpisu do rejestru: 168

Zaliczka 690 zł do 31.03.2019 r. lub do wyczerpania miejsc, 835 dolarów do 30.06.2019, dopłata 1500 zł do 20.08.2019.
Bank PKO BP S.A. I Oddz. Lublin, nr konta złotówkowego 57 1020 3147 0000 8402 0092 3144,
nr konta dolarowego 53 1020 3147 0000 8102 0092 3169. Możliwe wpłaty w gotówce w Biurze OLIMP.

KAŻDY UCZESTNIK POWINIEN POSIADAĆ PASZPORT WAŻNY MINIMUM 6 MIESIĘCY PONAD OKRES TRWANIA PIELGRZYMKI. OSOBY, KTÓRE MAJĄ PIECZĄTKI GÓRSKIEGO KARABACHU POMINNY ZMIENIĆ PASZPORT LUB NIE ZOSTANĄ WPUSZCZONE DO AZERBEJDŻANU.

Rezygnując na 59 dni przed wylotem, za zamówione bilety W-wa-Tbs-W-wa linie lotnicze potrącają ok. 450 zł. Jeśli rezygnacja nastąpi na 14 dni i mniej przed wylotem, linie obciążają za pełen koszt biletu wg obowiązującej ceny z dnia rezygnacji. Zmiana imienia i nazwiska lub korekta danych po wystawieniu biletów (10 dni przed wylotem) podlega opłacie w wysokości 300 zł. Prosimy przy zapisie o poprawne dane osobowe zgodne z danymi w paszporcie. Koszty wystawionej lub zamówionej wizy w razie rezygnacji uczestnika również nie podlegają zwrotowi.